Dünya Bayrakları ve Anlamları

AZERBAYCAN

Kırmızı şerit ve üzerindeki ay-yıldız Türklük ve İslamiyeti, mavi şerit diğer Türk devletleriyle olan ilişkisini, yeşil şerit ise ülkenin Avrupalılığını temsil eder.

ANGOLA

Bayraktaki semboller, ülkenin yönetim şeklinden de etkilenerek orak ve çekiç formunda dizilmiştir ve bu simgeler tarım ve endüstri işçilerini ifade eder. Sarı renk, yeraltı zenginliklerinden kaynaklanan ekonomik refahı; kırmızı ve siyah ise özgürlük ve ölümü ifade eder.

ANTİGUA VE BARBUDA

Sarı güneş, doğan yeni günü; kırmızı ada, halkının enerjisini; siyah, ada halkının Afrika ile olan tarihi bağlarını ifade eder. Ayrıca biçimsel olarak sarı, mavi ve beyaz alanlar güneş, kum ve denizi simgeler.

AVUSTRALYA

Britanya bayragi, ülkenin nüfusunun temelini oluşturan Britanyalıları simgeler. Çünkü Avustralya eski bir İngiliz koloni devletidir. Federasyon yıldızının ve yedi kolu ise Avustralyanın kendi ile birlikte altı ana coğrafi veya siyasi bölgelerini simgeler. Güney haçı ise Avustralyanın her yerinden görülebilen bir yıldız k Devamı

BAHAMALAR

Sarı şerit ülkeyi oluşturan 700 adanın altın kumlarını, turkuaz renkteki şeritler ise bu adaları çevreleyen Atlantik Okyanusunu simgeler. Siyah üçgen ise Bahamalar halkının birlik ve beraberliğini vurgular.

AVUSTURYA

1191 yılında, Avusturya hükümdarının büyük bir savaşta giydiği beyaz kıyafetinin üzerindeki kanlar bayrağa ilham olmuştur.

BANGLADEŞ

Yeşil zemin verimli Bangladeş topraklarını temsil ederken, kırmızı disk bağımsızlık uğruna katlanılan zorlukları simgeler.

BARBADOS

Sol şeritteki mavi; gökyüzünü, sarı; adanın altın rengi kumlarını, sağ şeritteki mavi ise okyanusu simgeler. Ortadaki zıpkın ise İngiliz sömürge yönetiminden kazanılan bağımsızlığı ifade eder.

BELİZE

Dairenin sol tarafında balta taşıyan ve Latin ya da Amerikan yerlisi halkı simgeleyen bir adam, sağ tarafında ise bir kürek taşıyan ve İngiliz sömürge döneminde Afrikadan getirtilen Afrikalı göçmenleri simgeleyen bir başka adam yer alır. Genel olarak ülkenin etnik grupları arasındaki birlik ile eşitliği simgelemektedir. Kı Devamı

BOLİVYA

Ortadaki şekil devlet armasıdır. Kırmızı; Bolivya askerlerinin cesaretini, yeşil; Bolivya topraklarının verimliliğini, sarı ise ülkenin yeraltı kaynaklarını ifade eder.

BOSNA-HERSEK

Mavi ve beyaz renkler klasik Slav renklerindendir. Sarı üçgen, kral Stephen Tvrtho nun savaş armasından alınmıştır.